Czym jest Komunia Duchowa?
„Właśnie dlatego warto pielęgnować, w duszy stałe pragnienie sakramentu Eucharystii. Tak narodziła się praktyka <Komunii Duchowej>, szczęśliwie zakorzeniona od wieków w Kościele i zalecana przez świętych mistrzów życia duchowego, Św. Teresa od Jezusa pisała: <Kiedy nie przystępujecie do Komunii i nie uczestniczycie we Mszy Świętej najbardziej korzystną rzeczą jest praktyka komunii duchowej (…) Dzięki niej obficie jesteście naznaczeni miłością naszego Pana>.” (Jan Paweł II, Eccclesia de Eucharistia, 14).
Komunia Duchowa jest pragnieniem duszy, aby zjednoczyć się z Chrystusem. Św. Bernard tak mówi: „Z całej duszy i z całego serca pragnę przyjąć mojego Pana i Zbawiciela, a ponieważ nie mogę Go przyjąć częściej aniżeli raz w ciągu dnia, w każdej chwili jednoczę się z Nim duchowo”.
Oto przykłady modlitw Komunii Duchowej należy odmawiać podczas każdej transmisji Mszy Świętej:
WERSJA I
Kładę się u Twych stóp, o mój Jezu, i ofiarowuję Ci moje skruszone serce, uniżone w swojej nicości i Twojej świętej obecności.
Adoruję Cię w sakramencie Twej miłości, niewysłowionej Eucharystii. Pragnę przyjąć Ciebie w tym ubogim przybytku, jaki oferuje Ci mój umysł.
Czekając na radość z sakramentalnej komunii, pragnę przyjąć Cię w duchu. Przyjdź do mnie, O mój Jezu, kiedy ja, ze swojej strony, przychodzę do Ciebie!
Niech Twoja miłość ogarnie moje całe jestestwo w życiu i śmierci. Wierzę w Ciebie, Tobie ufam, Ciebie miłuję
WERSJA II
Pragnę Cię posiadać w duszy swojej – św. Alfons Maria Liguori
Jezu mój, wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie. Miłuję Cię nade wszystko i pragnę posiadać Cię w duszy mojej.
Ponieważ teraz nie mogę Cię przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mojego serca. Jednoczę się z Tobą, jakbyś rzeczywiście był we mnie obecny, oddaję się Tobie zupełnie i proszę gorąco: nie dozwól, abym się kiedykolwiek oddalił od Ciebie.