Pierwsza pielgrzymka Jana Pawła II do Polski w 1979 przemieniała oblicze naszej ziemi, zmieniała nasze serca. Zachęcamy do zapoznania się z fragmentami przemówień i homilii poszczególnych dni pielgrzymki.

3 VI Wzgórze Lecha

3 VI Wzgórze Lecha

 

2 VI3 VI4 VI5 VI

2 czerwca 1979 r. przybył Ktoś długo oczekiwany na Polskiej ziemi jako Papież, sam z rodu Polaków. Przypomniał nasze korzenie, dotknał przemilczanych i przekręcanych kart naszej historii, tchnął swoim słowem potężną mocą Ducha Świętego, do wiernych, do wszytkich swoich Rodaków.

Powiedział m.in. „Jeśli jest rzeczą słuszną, aby dzieje narodu rozumieć poprzez każdego człowieka w tym narodzie — to równocześnie nie sposób zrozumieć człowieka inaczej jak w tej wspólnocie, którą jest jego naród. Wiadomo, że nie jest to wspólnota jedyna. Jest to jednakże wspólnota szczególna, najbliżej chyba związana z rodziną, najważniejsza dla dziejów duchowych człowieka. Otóż nie sposób zrozumieć dziejów narodu polskiego — tej wielkiej tysiącletniej wspólnoty, która tak głęboko stanowi o mnie, o każdym z nas — bez Chrystusa. Jeślibyśmy odrzucili ten klucz dla zrozumienia naszego narodu, narazilibyśmy się na zasadnicze nieporozumienie. Nie rozumielibyśmy samych siebie. Nie sposób zrozumieć tego narodu, który miał przeszłość tak wspaniałą, ale zarazem tak straszliwie trudną — bez Chrystusa.” …

 

„Nie sposób zrozumieć tego miasta, Warszawy, stolicy Polski, która w roku 1944 zdecydowała się na nierówną walkę z najeźdźcą, na walkę, w której została opuszczona przez sprzymierzone potęgi, na walkę, w której legła pod własnymi gruzami, jeśli się nie pamięta, że pod tymi samymi gruzami legł również Chrystus-Zbawiciel ze swoim krzyżem sprzed kościoła na Krakowskim Przedmieściu. Nie sposób zrozumieć dziejów Polski od Stanisława na Skałce do Maksymiliana Kolbe w Oświęcimiu, jeśli się nie przyłoży do nich tego jeszcze jednego i tego podstawowego kryterium, któremu na imię Jezus Chrystus.”